fbpx

X-trafik

X-trafiks tåg har problem med hörslingorna. Vi har startat en utredning och driver ett projekt för att åtgärda och uppdatera tekniken ombord.

Tillsammans med Sennberg och Ampetronic (UK) har vi startat en utredning av hörslingorna ombord på X-tåget. Grundliga mätningar har utförts och tågens störnivåer har registrerats vid verklig drift.

Resultatet är i dagsläget två rapporter där alla resultat är beskrivna samt förslag på utgärder för bästa möjliga hörslinga.

Uppdragsbeskrivning och bilder

X-trafik

Fler uppdrag

Elite Grand Hotel

Elite Grand Hotel i Gävle behövde tillfälligt utrusta ett konferensrum med en hörslinga. Vi levererade en portabel slinga som vi kopplade in och mätte upp. Efter konferensen monterade vi ner. Enkelt och smidigt!

Läs mer »
Bullermätning på förskola i Gävle. Ljudmätning av akustik av Gävle Ljud med ljudmätare.

Bullermätning | Ljudmätning

På uppdrag av Svenska kyrkan har vi mätt upp bullernivå och efterklangstider på deras förskolor i Gävle. I rapporten presenterar vi på förslag på åtgärder för att skapa en bra arbetsmiljö för barn och personal.

Läs mer »
Gävle Ljud monterar ljud på ICA Supermarkets butik i Hofors.

ICA Supermarket

ICA Supermarkets butik i Hofors får nytt ljudsystem. Med ljudlösning från Loud of Sweden och tillhörande musikstreamingtjänt får butiken rätt ljud och musik anpassat efter ICAs kunder.

Läs mer »

Undervisning i ljudteknik

Vi har föreläst om ljudteknik för studenterna på Gamleby TV-produktion. Allt från grundläggande ljudteknik, trådlösa mikrofoner och ljudbehandling av avhandlats. Vi höll även en specialkurs i lödteknik.

Läs mer »
Ljud från baren sprider sig bra i lokalen.

Restaurang NYGATAN

Restaurang NYGATAN (systerkrog till Sarahs) i Gävle har fått en komplett ljudanläggning installerad av oss. För behålla den snygga miljön och undvika synliga kablar valde vi trådlösa högtalare från Loud of Sweden.

Läs mer »